Projekt FENIKS

Od 2008 do 2012  roku w naszym Gimnazjum realizowany był projekt edukacyjny FENIKS. Była to długofalowa inicjatywa odbudowy, popularyzacji oraz wspomagania fizyki w szkołach. Celem programu było rozwijania podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów. Program był realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W trakcie realizacji programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych w szkole, jak również w zajęciach  na uczelni kieleckiej. Atrakcją były także „wizyty z fizyką”  pracowników naukowych w szkole.

Elementem programu FENIKS mającym na celu jak największą aktywizację uczniów i nauczycieli wokół samodzielnie realizowanych pomysłów autorskich były  konkursy projektów naukowych o tematyce fizycznej i astronomicznej. Nasze gimnazjum w konkursach projektów naukowych reprezentowali:

Rok szkolny 2008/2009

• „Tajemnicza zamiana miejsc”  Paulina Klimczyk, Klaudia Jurołajć.
  • „Co dzieje się z przeciętą w dwóch miejscach kartką  gdy pociągniemy je za końce?” Wojtek Chudera, Robert Ciapała.

Rok szkolny 2009/2010

• „Skaczące fasolki” Kinga Przytuła, Aleksandra Włusek.
  • „Czy torebka z herbaty może latać?” Klaudia Słupik, Katarzyna Marzec.
  • „Znikająca butelka” Klaudia Słupik.

Rok szkolny 2010/2011

• „Zasada zachowania ładunku elektrycznego” Adam Czyż, Kamil Koziara.
  • „Szklana orkiestra” Kinga Przytuła, Aleksandra Włusek.
  • „Robot Światłolub czyli romans z latarką”  Kamil Koziara.
  • Wyróżnienie w V edycji Konkursu otrzymał projekt „Robot Światłolub czyli romans z latarką” przygotowany przez Kamila Koziara.

Rok szkolny 2011/2012

• „Wilgotnościomierz” Maciej Szmigiel