Projekt MAPPTIPE

mapptipe logoFundacja Nauka i Wiedza udostępniła w sieci innowacyjne narzędzie do tworzenia prezentacji multimedialnych.  Ideą tego przedsięwzięcia było stworzenie narzędzia, dzięki któremu powstanie spójna i merytorycznie wiarygodna baza multimedialnych zbiorów kształceniowych – edukacyjny „YouTube”. MAPPTIPE – czyli Multimedialna Aplikacja do Tworzenia Internetowych Publikacji Edukacyjnych jest narzędziem uniwersalnym, odpowiadającym na zapotrzebowanie zwiększenia zainteresowania uczniów naukami ścisłymi, przedsiębiorczością i naukami związanymi z IT. MAPPTIPE oprócz tego, że jest edytorem publikacji, zawiera także zintegrowane moduły specjalne: edytory równań matematycznych i fizycznych, edytor równań chemicznych oraz narzędzie do wizualizacji cząstek. Projekt, na konferencji „Zmieniamy oświatę”, został wyróżniony w kategorii „Cyfrowa szkoła” w  raporcie dobrych praktyk edukacyjnych, jako jeden z najlepszych projektów realizowanych w latach 2007 – 2013.

MAPPTIPE w Publicznym Gimnazjum Samorządowym im. Noblistów Polskich
w Kazimierzy Wielkiej.

Gimnazjaliści pod opieką pani Magdaleny Pęskiej w ramach ogólnopolskiego konkursu , którego celem jest powstanie bezpłatnej bazy multimedialnych zbiorów edukacyjnych testują aplikację, przedstawiają w wirtualny sposób interesujące ich zagadnienia, niezwykłe miejsca i ciekawe doświadczenia. Używają podczas pracy różnych mediów – tekstów, fotografii, filmów, a także narzędzia do wizualizacji cząstek.

Opublikowane prace uczniów są dostępne pod adresem:

.

W roku szkolnym 2013/14 w trzeciej edycji konkursu brało udział 17 uczniów. Tym razem wszyscy pracowali indywidualnie. Poniżej nasi młodzi twórcy i tytuły opublikowanych na portalu edukator.pl ich e-prezentacji:

• Wpływ narkotyków i nikotyny na człowieka – Joanna Łukasiewicz
  • O. Józef Joniec – Agnieszka Szymańska
  • Bańki mydlane – Klaudia Wrzesień
  • Zjawiska fizyczne ukryte w wodzie – Julia Maj
  • Elementy pogody – Julia Przeniosło
  • Sancygniów – Aleksandra Jaworska
  • Szwecja, kraj skandynawski – Daniel Kusak
  • Kanada – Oliwia Stefaniak
  • Indie – Magdalena Bobek
  • Powstanie Kościuszkowskie – 220 rocznica wybuchu – Filip Olejarski
  • Wybitni twórcy włoskiego renesansu – Jakub Pszczoła
  • Matematyka w życiu codziennym – Dagmara Zieleniewska
  • PROCENTY – Zuzanna Chaber
  • Moja pasja -jeździectwo : ) – Zuzanna Maciąg
  • SKATEBOARDING – Zuzanna Kolanoś
  • Historia klubu piłkarskiego MLKS Sparta Kazimierza Wielka – Jakub Bijak
  • Sztuka na murze – Wiktoria Mazur

Największe uznanie  jurorów uzyskała prezentacja Filipa Olejarskiego, któremu oceniający prace moderatorzy przyznali drugie miejsce w Polsce.

mapptipe 3 edycja

14 marca 2014 roku w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, w ramach europejskiego projektu MAPPTIPE, odbyła się pierwsza edycja Festiwalu „Dzień Nauki”. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni laureaci  wcześniejszych edycji konkursu na najlepszą e-publikację.

Festiwal Warszawa

.

W roku szkolnym 2012/13 w drugiej edycji konkursu uczestniczyło 25 uczniów. Tym razem wszyscy pracowali w grupach. Poniżej umieszczona jest krótka foto relacja z przebiegu prac w efekcie, których powstało sześć bardzo interesujących prezentacji:

• Bruksela,
  • Gry edukacyjne i nie tylko, czyli jak urozmaicić czas spędzany w szkole,
  • Grecja,
  • Graniastosłupy i ostrosłupy,
  • Jak barwią się wskaźniki w kwasach i zasadach?,
  • Jak organizm reaguje na brak pokarmu?
mapptipe1
mapptipe2
mapptipe3
mapptipe4
mappite kl2-6
mappite kl2-1
mappite kl2-7
mappite kl2-3
mapptipe5
mapptipe6
mapptipe7
mapptipe8

.

W roku szkolnym 2011/12 grupa 11 uczniów klasy 2a wzięła udział w konkursie na najciekawsza e-publikację. W rezultacie ich działań powstało osiem prezentacji, które zostały opublikowane na portalu edukator.pl  i są dostępne pod adresem http://www.media.edukator.pl/index.php/user/presSearch.

mapptipe1

Prace naszych uczniów otrzymały wysokie noty konkursowego jury.

1 miejsce w kategorii prezentacji indywidualnej – Paulina Kołodziejczyk.

1 miejsce w kategorii prezentacji zespołowej –  siostry Klaudia i Weronika Szmigiel.

2 miejsce w kategorii prezentacji zespołowej – Alicja Kotwica, Natalia Oleś i Natalia Zmarlak.