100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen wielu pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale sejmu ustanawiającej 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. W wyniku działań zaborców w latach: 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Uczniowie naszego gimnazjum uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości w sposób wyjątkowy. W ciągu całego roku obchodów brali udział w wielu przedsięwzięciach ku czci Niepodległej. Podsumowaniem rocznicy był dzień 9 listopada 2018r. Gimnazjaliści w skupieniu i z należną powagą obejrzeli program artystyczny pt. „Przygarnij Polskę do serca…”. Wysłuchali pieśni patriotycznych związanych z tematyką walki o niepodległość, recytacji wierszy i obejrzeli symboliczny „taniec Polski z zaborcami”. Program przygotowały i przedstawiły uczennice Gabriela Stokłosa, Gabriela Żulichowska, Natalia Przytuła, Oliwia Makieła, Wiktoria Wilk, Wiktoria Kozioł, Alicja Kozik pod opieką p. Romy Adamczyk. Wiersz recytował Kacper Sambór, którego przygotowała p. Jolanta Michałowska. Ukoronowaniem uroczystości było wspólne odśpiewanie o godz. 11.11 czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się w akcję „Świętujemy Niepodległą, bijemy rekord”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę przybliżająca okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.