26 września – Europejski Dzień Języków

26 września był dniem szczególnym w naszej szkole. Z okazji Europejskiego Dnia Języków grupa uczniów z kl. 3D przedstawiła program, na który złożyły się quizy, konkursy, zgadywanki i ciekawostki. Gospodarzem wydarzenia była Julia Błajszczak, która po przywitaniu zebranych uczniów i nauczycieli zachęcała wszystkich do udziału w okolicznościowych konkursach. Julia przeprowadziła też pierwszą konkurencję, w której uczniowie odgadywali, w jakim języku są słowa „Porozmawiaj ze mną!” na wylosowanym dymku-naklejce, którą otrzymywali w nagrodę za prawidłową odpowiedź. Następnie Wiktoria Kozioł przeprowadziła konkurs, w którym trzech chętnych uczniów spróbowało umiejętności pisania cyrylicą. Z kolei nauczyciel języka angielskiego przeprowadził eliminacje do Grand Prix. Zgłosiło się czterech uczniów, a ich zadaniem było jak najszybsze wskazanie pięciu języków spośród 13, w których były napisane rozsypane wypowiedzi krótkiej rozmówki. Zadaniem finałowym dla zwycięzcy eliminacji, którym okazał się Bartek Kądziela (kl. 3D), było ułożenie z rozsypanych 52 wypowiedzi 13 rozmówek w tyluż językach. Zadanie było trudne i pracochłonne, więc w międzyczasie rozegrano kolejne konkurencje. Ola Szarlińska przeprowadziła quiz, z którego dowiedzieliśmy się m.in., że w Europie jest ponad 200 różnych języków, a na świecie używa się ich ok. 6-7 tysięcy. Uczniowie z różnych klas próbowali odpowiadać na ciekawe, choć niełatwe pytania. Każda dobra odpowiedź była nagradzana brawami i drobnym upominkiem. Później Gabriela Stokłosa pokierowała konkursem, w którym uczestnicy podawali, jakim językiem mówi się w kraju wskazywanym na mapie Europy. Zadanie było tym trudniejsze, że kraje nie były podpisane, ale i w tej konkurencji nie zabrakło nagrodzonych. Z kolei Magdalena Koral przeprowadziła konkurs na odgadywanie nazwy kraju na podstawie jego nazwy w języku ojczystym. I tym razem nie zabrakło chętnych, a niektórzy uczniowie po raz kolejny próbowali swych sił w rozpoznawaniu języków. Następnie prowadząca imprezę przedstawiła ciekawostkę, przytaczając kilka słów, które chociaż są jednakowe, to mają różne znaczenia w różnych językach. Wreszcie przyszedł czas na Wielką Nagrodę – w postaci torby na laptop i niezbędne akcesoria uczniowskie. Z trudem, bo zadanie było szczególnie wymagające, Bartkowi udało się ułożyć wszystkie 13 rozmówek. Uczniowie gromkimi brawami uhonorowali zdobywcę Grand Prix, a rozlegający się wówczas dzwonek na przerwę zabrzmiał jak fanfary na cześć uczniów, którzy zdobywali nagrody, a przy okazji coś więcej – umiejętności językowe tak przydatne w Europie i na całym świecie. „Celem Europejskiego Dnia Języków jest promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy oraz propagowanie nauki języków. Myślę, że prowadzącym udało się w ciekawy sposób ten cel osiągnąć.” – podsumowuje wydarzenie nauczyciel języka angielskiego, p. Jacek Koral, pod którego opieką uczniowie z klasy 3D tak wspaniale ten Dzień razem z całą szkołą świętowali.