Dziewczyny na medal, czyli kolejny historyczny sukces naszych gimnazjalistek!

„Kiedy człowiek był tylko numerem.  Obywatele polscy w niemieckich obozach jenieckich, koncentracyjnych oraz obozach zagłady w okresie II wojny światowej” –  to tytuł Konkursu Historycznego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Delegaturę w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Urząd Miasta Kielce. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej  dotyczącej osób, miejsc lub wydarzeń związanych z obywatelami polskimi w niemieckich obozach.  Nasze uczennice okazały się bezkonkurencyjne i zajęły wszystkie miejsca na podium! Laureatkami konkursu zostały Angelika Galus, która zajęła 1 miejsce i Julia Sodo – 2 miejsce w województwie.  Pozostali uczestnicy uzyskali tytuł finalistów. Angelika i Julka napisały pod kierunkiem p. Moniki Anielskiej prace poświęcone dwóm więźniom pochodzącym z gminy Kazimierza Wielka – Antoniemu Skuta z Zagórzyc i Mieczysławowi Postawka z Donos. Praca Angeliki została przedstawiona na uroczystości ogłoszenia wyników, podkreślono, że zachwyciła komisję ponieważ napisana była z lekkością, zawierała mnóstwo zdjęć pochodzących z rodzinnego albumu, a także dokumenty jak choćby dowód osobisty bohatera pracy z 1927 roku. Odczytano fragmenty pracy, a na koniec Angelika udzieliła wywiadu telewizji Kielce i radio Kielce. Finalistką tego konkursu jest również Aleksandra Szarlińska, której praca przygotowana pod kierunkiem p. Romualdy Adamczyk i Wioletty Wójcik, poświęcona była miejscom związanym z obywatelami polskimi w obozach niemieckich. Ola ukazała w niej ogrom cierpienia, bólu i strachu które towarzyszyły więźniom w ich codziennym obozowym życiu. Dnia 12 czerwca w siedzibie IPN – Przystanek Historia przy ul. Warszawskiej w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu.  Wszyscy laureaci i finaliści w październiku pojadą na wycieczkę do Niemiec. Będą mieli okazję zwiedzić m. in. Berlin i obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Angelika i Julka są uczennicami klasy trzeciej, przed Olą jeszcze dwa lata nauki w gimnazjum więc wszyscy trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!  „Uczniowie naszego gimnazjum co i rusz odnoszą sukcesy w tematycznych konkursach historycznych, ogromnie się cieszę, że chcą i potrafią sięgnąć w przeszłość i ukazać heroizm ludzi żyjących w tamtych strasznych czasach” – podkreśla z dumą Barbara Gołąb – dyrektor szkoły.