Katyń – przebaczyć – tak, zapomnieć – nie

W czwartek 12 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę zbrodni katyńskiej. Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz tysięcy Polaków zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku, celebrowali proboszcz parafii ks. Antoni Bialik i dziekan dekanatu kazimierskiego ks. proboszcz Sławomir Sarek. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości wraz z 15. pocztami sztandarowymi na czele, przeszli ulicami miasta na plac przed gimnazjum. Tutaj znajduje się zasadzony przed dziewięciu laty Dąb Pamięci oraz obelisk z tablicą pamiątkową, poświęconą zamordowanemu w Katyniu porucznikowi Wojska Polskiego Leonowi Postawce z Odonowa. Przy obelisku wartę honorową zaciągnęła młodzież z 28. Drużyny Wielopoziomowej Związku Harcerstwa Polskiego „Żywioły”, działającej przy Kazimierskim Ośrodku Kultury. Biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyła rodzina oficera,  liderzy kazimierskich samorządów, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, związkowcy, delegacje szkół i instytucji. Dalsza część rocznicowych obchodów odbyła się w Kazimierskim Ośrodku Kultury. „Katyń, przebaczyć – tak, zapomnieć – nie” to tytuł spektaklu przygotowanego przez młodzież naszego gimnazjum. Uczniowie uczcili pamięć ponad 21 tysięcy Polaków zamordowanych wiosną 1940 roku przez Sowietów. Przejmująca scenografia przygotowana przez p. Ewę Wojciechowską odzwierciedlała atmosferę tragicznych dni. Spektakl rozpoczęła mocna muzyka i przerażający świst wiatru wieszczący okrucieństwo. Młodzi artyści zaprezentowali w montażu słowno – muzycznym przepiękne utwory związane z tematyką Katynia. Uczniowie śpiewali i recytowali wzruszające teksty, które „chwytały za serce” nawet najtwardszych. Recytacjom towarzyszyły pokazy multimedialne tematycznie związane z Golgotą Wschodu. Niezwykle ciekawą częścią inscenizacji był taniec „Polski” (uczennicy ubranej w biało – czerwone barwy) z katem symbolizującym radzieckiego okupanta. Przy głośnej muzyce Suplikacji „Święty Boże”, „Polska” do końca usiłowała bronić się, jednak została spętana i upodlona przez sowieckiego kata. Spektakl zakończył się optymistycznym przesłaniem utworów poetyckich oraz pieśnią – modlitwą „Świecie nasz”, a na ekranie pojawiły się białe gołębie – nadzieja pokoju na świecie. Biało – czerwone kotyliony na piersiach młodzieży to dowód, że młode pokolenie pamięta i oddaje hołd pomordowanym na wschodzie Polakom. Przedstawiony przez gimnazjalistów program został przygotowany pod kierunkiem pań: Wioletty Wójcik, Romualdy Adamczyk i Urszuli Góry. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili uczniowie klas VII szkół podstawowych, dla których była to  „żywa” lekcja historii. Wzruszona publiczność nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.