Nasze zwycięskie gimnazjalistki dookoła Rumunii z IPN-em

Kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” zakończyła się zwycięstwem uczennic naszej szkoły. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Uczestnicy konkursu opracowują koncepcję plastyczną pracy oraz wyszukują informacje o wybranym przez siebie bohaterze. Gimnazjalistki Alicja Kozik, Wiktoria Kozik oraz Izabela Skórka, pracując pod opieką pań Moniki Anielskiej i Doroty Wojas, zgromadziły wiadomości o Stanisławie Nocuniu, pochodzącym z pobliskiego Mikołajowa. Nawiązały kontakt z Panem Antonim Zawilińskim, krewnym zamordowanego w Katyniu bohatera, dzięki czemu poznały fakty z jego życia, dokonania, sukcesy oraz rolę, jaką pełnił w życiu publicznym.  Nagrodą w konkursie był kilkudniowy wyjazd edukacyjny do Rumunii. Trasa podróży wiodła śladami Polaków w Rumunii w latach II wojny światowej. Uczennice wraz z opiekunkami zwiedziły m.in. region Maramureszu – miasto Berbesti, gdzie znajduje się mogiła Legionistów, polskie wsie na Bukowinie, zamek w Bicaz – miejsce internowania prezydenta Mościckiego, Dragoslavele – miejsce internowania  marszałka Rydza-Śmigłego, Bukareszt, miasto Craiova z polską kwaterą 24 grobów zlokalizowanych na cmentarzu katolickim, Baile Hercelanum – miejsce internowania członków rządu wrześniowego oraz wiele innych miejscowości, które wpisały się w dzieje Polaków na tym terenie. „Marsz ,marsz Dąbrowski…”– przybyliśmy z różnych zakątków kraju. W każdym z  odwiedzonych przez nas miejsc  zapłonęły biało-czerwone znicze i zabrzmiały słowa naszego narodowego hymnu. Wprowadziły nas one w stan głębokiej zadumy i skłoniły do refleksji -wspomina Alicja. Uczestnicy wyprawy do Rumunii byli słuchaczami  wielu wykładów ukazujących tragizm Zbrodni Katyńskiej oraz  losy Polaków na rumuńskiej ziemi,  przygotowanych przez Pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Katyńskiego. To już kolejne zwycięstwo uczniów naszego gimnazjum w konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” . W poprzednich latach wyjechali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach, gdzie odwiedzili  Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni oraz do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie angażuje się w tego rodzaju przedsięwzięcia. Jesteśmy dumne z ich sukcesów- podkreślają opiekunki tegorocznych laureatek.