Spotkanie z aktorką Katarzyną Zawadzką

„Ikony kina międzywojennego” to jedno z trzech spotkań przygotowanych w zakresie realizacji programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Dnia 28 listopada 2018 roku z czytelnikami Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej spotkała się Katarzyna Zawadzka. Spotkanie prowadziła pani Sylwia Psica (nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, opiekun Szkolnego Klubu Filmowego oraz inicjatorka spotkania). Katarzyna Zawadzka – aktorka teatralną, filmową i serialową. W wieku 19 lat zagrała swoją debiutancką rolę w filmie „Królowa chmur”. W 2012 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii „Najlepsza aktorka” podczas 8. Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich. Współpracuje z wieloma teatrami. Wystąpiła na deskach Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Z kolei w Teatrze Polskim w Warszawie wcieliła się w postać Amelii w sztuce Mazepa na podstawie tekstu Juliusza Słowackiego. Uważana za jedną z najbardziej obiecujących polskich aktorek; podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zadebiutowała na wielkim ekranie główną rolą w dramacie W imieniu diabła w reżyserii Barbary Sass i zdobyła nagrodę za  Najlepszy Debiut Aktorski. Również za rolę zakonnicy będącej na skraju wiary i szaleństwa otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 8. Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich. Wystąpiła w filmach : „Baczyński”, gdzie zagrała rolę żony poety-Barbary, w „Listach do M.3”, „Chce się żyć”. Ostatnio mogliśmy ją oglądać w serialu historycznym „Drogi do wolności”. Rozmowa z aktorką przeplatana była wspomnieniami i fragmentami filmów z okresu międzywojennego, w których występowali m.in. Pola Negri, Jadwiga Smolarska, Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. W tym interesującym wydarzeniu artystycznym wzięły udział uczennice naszej szkoły: Roksana Terpińska (kl.IIIa) i Wiktoria Kozik (kl.IIIb) wraz z Jolantą Michałowską opiekunką Szkolnego Klubu Filmowego, który wkrótce wznowi swą działalność.